Sprawiedliwość przegra z ochroną
Wyższe kwalifikacje i większe umiejętności pracownika w porównaniu do tych, jakimi może się pochwalić chroniony działacz związkowy, nie pozwalają pracodawcy wybrać do zwolnienia aktywisty, jeśli nie uzyska na to zgody organizacji.
Liczba różnych kategorii pracowników, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, jest na tyle długa, że nierzadko prowadzi do sytuacji kolizyjnych – np. wtedy, gdy pracodawca redukuje zatrudnienie. Redukcję musi poprzedzić ustaleniem obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów doboru do zwolnień, wśród których orzecznictwo i doktryna akcentuje przede wszystkim przydatność do pracy, kwalifikacje i umiejętności zawodowe, doświadczenie zawodowe, przebieg dotychczasowej pracy, staż czy dyspozycyjność wobec pracodawcy.
Inaczej rzecz ujmując, pracodawca ma prawo „zostawić" pracowników najlepszych, dających najlepsze gwarancje należytego wykonywania zadań. Natomiast inne kryteria, w szczególności odnoszące się do osobistej sytuacji zatrudnionych – jak sytuacja rodzinna, posiadanie innych źródeł dochodów, czy łatwość w znalezieniu nowego zatrudnienia – powinny być brane pod uwagę jedynie pomocniczo i z pewnymi nie dającymi się wykluczyć zastrzeżeniami. Zastrzeżenia te wynikają przede wszystkim stąd, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta