Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak księgować zakup towarów objętych odwróconym VAT

02 marca 2017 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz
Zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów – grudzień 2016 r.
źródło: Rzeczpospolita
Zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów – grudzień 2016 r.

Podstawą ujęcia nabycia wyrobów stalowych podlegających procedurze reverse charge w księdze jest faktura otrzymana od sprzedawcy, niezawierająca kwoty podatku. Wystawiona przez kupującego faktura wewnętrzna nie jest dowodem.

Jestem podatnikiem VAT czynnym. Zajmuję się m.in. handlem materiałami budowlanymi (cegły, pustaki, cement, zaprawa tynkarska itp.). Od grudnia 2016 r. rozszerzyłem działalność o obrót wyrobami stalowymi, w tym wymienionymi w załączniku nr 11 do ustawy o VAT wyrobami objętymi mechanizmem odwróconego obciążenia. 14 grudnia 2016 r. nabyłem od spółki ABC sklasyfikowane w grupowaniu 24.10.41.0: wyroby płaskie walcowane na zimno, o szerokości >= 600 mm, ze stali niestopowej. Nabyte towary odebrałem 14 grudnia 2016 r., razem z wystawioną tego samego dnia fakturą nr 146/12/2016 na kwotę 10 000 zł. Faktura ta nie zawierała stawki i kwoty podatku, natomiast była na niej zawarta adnotacja „odwrotne obciążenie". Na rozliczenie VAT na zasadzie odwróconego obciążenia 14 grudnia 2016 r. wystawiłem odpowiednik faktury wewnętrznej nr 2/12/2016/DW na kwotę netto: 10 000 zł i VAT 2 300 zł. Czy wydatki poniesione na nabycie tych wyrobów stalowych powinienem ująć w prowadzonej (metodą kasową) podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie otrzymanej od spółki ABC faktury czy na podstawie wystawionego przeze mnie odpowiednika faktury wewnętrznej? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10689

Wydanie: 10689

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament