Wiza pozwala delegować do Niemiec obywateli państw trzecich
Polski pracodawca zatrudniający pracowników zza wschodniej granicy, może ich wysyłać do Niemiec w celu czasowego wykonywania tam pracy na podstawie wizy Vander Elst. Nie musi się wówczas starać o inne zezwolenia czy pozwolenia.
Swoboda świadczenia usług w ramach Unii Europejskiej jest uważana za jedną z podstawowych wolności tworzących podstawy jednolitego rynku. Zgodnie z art. 56 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (DzUrz UE z 7 czerwca 2016 r., C 202/47) ograniczenia w swobodnym świadczeniu usług wewnątrz Unii zakazane są w odniesieniu do obywateli państw członkowskich Unii mających swoje przedsiębiorstwo w państwie członkowskim innym niż państwo odbiorcy świadczenia.
Swoboda świadczenia usług ma charakter zarówno czynny (swoboda świadczenia usług), jak i bierny (swoboda w korzystaniu z usług).
Usługami w rozumieniu Traktatu są świadczenia wykonywane zwykle za wynagrodzeniem w zakresie, w jakim nie są objęte postanowieniami o swobodnym przepływie towarów, kapitału i osób. Do usług zaliczane są zwłaszcza działalność o charakterze przemysłowym, handlowym, działalność rzemieślnicza oraz działalność wolnych zawodów.
W zakresie swobody świadczenia usług przez obywateli państw trzecich świadczących usługi i mających swoje przedsiębiorstwa wewnątrz Unii, Parlament Europejski i Rada mogą zgodnie z procedurą ustawodawczą rozszerzyć korzyści związane ze swobodą świadczenia usług na te podmioty.
Kluczowe orzecznictwo
W traktatach nie odniesiono się jednak do sytuacji obywateli państw trzecich zatrudnionych przez przedsiębiorstwa z siedzibą w Unii Europejskiej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta