Naukowiec piękny i wolny
Film o kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę. Od piątku na ekranach „Maria Skłodowska-Curie" Marie Noelle.
Rok 1903 – Maria Skłodowska razem z mężem Pierre'em Curie i Henrim Becquerelem dostaje Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad promieniotwórczością. Rok 1911 – już sama, odbiera w Sztokholmie Nagrodę Nobla z chemii za odkrycie pierwiastków: polonu i radu. W takich właśnie ramach czasowych zamyka film Marie Noelle.
Skłodowska była pierwszą kobietą uhonorowaną wielkim wyróżnieniem Szwedzkiej Akademii i jedynym naukowcem, który dostał je dwukrotnie, w różnych dziedzinach. Jej odkrycia mają epokowe znaczenie, także dlatego, że stały się podstawą leczenia raka. W 2015 roku Szkoci uznali ją za kobietę dwustulecia, a w podobnym plebiscycie Brytyjczycy ustawili ją na drugim miejscu, tuż za Margaret Thatcher.
Zdjęta z pomnika
– Chciałam zrobić o Skłodowskiej-Curie dokument. Ale bohaterkę filmu fabularnego zobaczyłam w niej, gdy przeczytałam o jej związku z Paulem Langevinem. Prasa przedstawiała Langevina jako ofiarę. Zastanawiałam się, jak wówczas mogła czuć się Maria. Chciałam pokazać bardzo znaną, a naprawdę nieznaną postać. Zdjąć ją z pomnika – mówi reżyserka Marie Noelle....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta