Pensję wyznaczą trzy parametry
Wysokość wynagrodzenia członków zarządów i rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego zależy od liczby pracowników, rocznego obrotu oraz sumy aktywów bilansu.
Od 9 września 2016 r. kwestie wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (dalej: j.s.t.) reguluje ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (DzU z 2016 r., poz. 1202; dalej: ustawa). Jej art. 14 uchylił dotychczas obowiązujące w tym zakresie przepisy ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (DzU z 2015 r., poz. 2099).
Zgodnie z nowymi regulacjami wynagrodzenia władz spółki z o.o. / s.a. ustala się w drodze uchwał zgromadzenia wspólników / walnego zgromadzenia w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń członków organu:
- zarządzającego,
- nadzorczego.
Kwestia przegłosowania powyższych uchwał nie budzi wątpliwości w przypadku spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa lub j.s.t. Jednak w spółkach z udziałem kapitału poniżej 10 proc. problemem może być nawet wprowadzenie uchwał pod obrady zgromadzenia (art. 236 § 1 kodeksu spółek handlowych).
Gdy współwłaścicielami spółki jest kilka j.s.t. bądź j.s.t. i Skarb Państwa, zasadne się wydaje, aby – w wykonaniu nałożonego art. 2 ust. 1 ustawy obowiązku – nie przedstawiali oni odrębnych propozycji uchwał w sprawie wynagrodzeń, ale dążyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta