Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ocena pracownicza to zarówno prawo, jak i obowiązek

02 marca 2017 | Praca i ZUS

Michał Tomczak, adwokat, prowadzi kancelarię Tomczak i Partnerzy Spółka Adwokacka

W prawie pracy można mówić o szczególnym trybie powstawania normy prawnej poprzez niepisany zwyczaj, który następnie doznaje uogólnienia w stanowisku doktryny prawa, a dopiero potem – w orzecznictwie sądowym. Konstrukt prawa pracy jest konstruktem otwartym, gdyż wielu rzeczy nie da się przesądzić w sposób ostateczny. Rzeczywistość społeczna zmienia się bowiem i to niekoniecznie w sposób przewidywalny.

Zapewne z tej przyczyny prawo pracy poddaje się harmonizacji unijnej w bardzo umiarkowanym stopniu. Poszczególne kraje członkowskie Unii są na bardzo różnym etapie rozwoju stosunków pracowniczych.

To co jest oczywiste w stosunkach pracowniczych np. w Niemczech czy Holandii, nie jest i jeszcze długo nie będzie oczywiste w Polsce. Natomiast wspólna obecność w Unii podsuwa pewne wzorce rozwojowe, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10689

Wydanie: 10689

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament