Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tabu jedności UE padło

02 marca 2017 | Świat | Anna Słojewska
Jean-Claude Juncker wczoraj w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli, przed popołudniowym wystąpieniem w Parlamencie Europejskim.
źródło: AFP
Jean-Claude Juncker wczoraj w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli, przed popołudniowym wystąpieniem w Parlamencie Europejskim.

Bruksela proponuje integrację w podgrupach.

Wielka Brytania negocjacje dotyczące Brexitu rozpoczyna jeszcze w tym miesiącu, co oznacza, że wyjdzie z UE w lutym 2019 roku. Do tego czasu przywódcy 27 państw mają mieć zatwierdzony politycznie kierunek dalszej integracji.

Dyskusja rozpoczyna się szczytem w Rzymie 25 marca, gdzie będą świętowane 60. urodziny UE, a jednocześnie zainicjowane zostaną pracę nad nowym aktem urodzenia UE. Komisja Europejska przedstawiła w środę dokument zawierający pięć scenariuszy. W najbliższych miesiącach państwa członkowskie mają się do niego ustosunkować, a KE będzie pracowała nad dodatkowymi szczegółowymi analizami dotyczącymi: modelu socjalnego, pogłębienia integracji gospodarczej w strefie euro, globalizacji, obrony i unijnego budżetu. Na szczycie UE w grudniu ma być podjęta polityczna decyzja o wyborze dalszego modelu integracji, a w 2018 roku będą trwały prace nad konkretami.

– Nie możemy wmawiać ludziom, że możemy zdobyć i Słońce, i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10689

Wydanie: 10689

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament