Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana żądania tylko za zgodą pracodawcy

02 marca 2017 | Praca i ZUS | Joanna Ostojska-Kołodziej

Pracownik, który domaga się odszkodowania w związku z niezgodnym z prawem wypowiedzeniem umowy o pracę, po dojściu do pracodawcy oświadczenia o dokonanym wyborze roszczenia nie może dochodzić przywrócenia do pracy bez jego zgody.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 8 grudnia 2016 r. (II PK 264/15).

W stanie faktycznym sprawy pracodawca złożył powódce oświadczenie o wypowiedzeniu warunków pracy i płacy. W okresie wypowiedzenia rozwiązał z nią umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy kobiety. Powódka odwołała się od obu czynności pracodawcy. W przypadku wypowiedzenia zmieniającego żądała przywrócenia do pracy, natomiast w związku ze zwolnieniem dyscyplinarnym – odszkodowania. Żądanie przywrócenia do pracy wynikające z wypowiedzenia zmieniającego powódka zmieniła następnie na roszczenie o zapłatę odszkodowania, aby w dalszym toku postępowania powrócić do żądania przywrócenia do pracy.

Sąd stwierdził, że działania pracodawcy były niezgodne z prawem i przywrócił powódkę do pracy, uznając, iż skutecznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10689

Wydanie: 10689

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament