Uprawnienia skarbówki są niemal nieograniczone
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej nie poinformują przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli. Mogą dowolnie ustalać miejsce jej prowadzenia i zażądać dokumentów za inny okres.
Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG w Polsce
Od 1 marca obowiązuje ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. Czy widać już jakieś jej efekty?
Jest jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie, by to ocenić. Na efekty tak dużej reformy poczekamy jeszcze wiele miesięcy. Ustawa o KAS wprowadziła ogromne zmiany organizacyjne. Izby administracji skarbowej przejmują kompetencje izb skarbowych, izb celnych i urzędów kontroli skarbowej. Budowa jednej organizacji będzie procesem rozłożonym w czasie. Na razie mamy do czynienia ze sporym zamieszaniem, co jednak jest normalne przy tak wielkiej skali zmian. Pracownicy nowej administracji nie mają pewności ani co do miejsca pracy, ani zakresu obowiązków.
Czy po 1 marca zwiększyła się liczba kontroli, czego obawia się wielu przedsiębiorców?
Wręcz przeciwnie. Przedsiębiorcy na razie odetchną, gdyż administracja skarbowa w najbliższym czasie będzie zajęta głównie kwestiami organizacyjnymi. Możemy oczekiwać, że nowych kontroli przez pierwsze miesiące będzie mniej. Te, które prowadzone są obecnie, zostały wszczęte na podstawie przepisów obowiązujących jeszcze przed 1 marca.
Przedsiębiorcy obawiają się też szerokich uprawnień nowej administracji. Czy słusznie?
Uprawnienia, które i tak były duże, dodatkowo się zwiększyły. Są teraz niemal...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta