Latem poprawi się sytuacja kredytobiorców w kłopotach
Bank nie będzie mógł uzależnić decyzji o przyznaniu kredytu od konieczności skorzystania z innych produktów - mówi Michał Krajkowski z firmy Notus Doradcy Finansowi.
Rz: Do tej pory nie było specjalnych regulacji, które odnosiłyby się wyłącznie do kredytów mieszkaniowych? Ustawa o kredycie hipotecznym to zmieni. Czy słusznie, jest taka potrzeba?
Michał Krajkowski, główny analityk, Notus Doradcy Finansowi: Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami wprowadza do polskiego systemu prawnego regulacje, które wymusza na nas dyrektywa Parlamentu Europejskiego. Przepisy te wprowadzamy z opóźnieniem, gdyż powinny one zostać wdrożone już wiosną 2016 roku. Jednak duża część regulacji w praktyce w polskim systemie bankowym już obowiązuje i została wprowadzona rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego lub jest to utarta praktyka rynkowa. Na pewno nowością jest uregulowanie sektora pośrednictwa kredytowego.
Jaka jest najważniejsza zmiana? Czy klient pożyczający na mieszkanie teraz jest na mocniejszej pozycji w zderzeniu z bankiem?
Duża część regulacji w polskim sektorze bankowym już obowiązuje. Od kilku lat zgodnie z Rekomendacjami KNF o kredyt walutowy może ubiegać się tylko osoba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta