Unijne pieniądze w wojewódzkim obiegu
Niemal 900 mln zł z programów Jeremie i Jessica z perspektywy finansowej 2007–2013 wciąż będzie służyć rozwojowi regionu.
Jacek Łakomy
Do tej pory ze wsparcia zwrotnego w województwie skorzystało prawie 10 tys. odbiorców – m.in. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Zgodnie z zasadami zwrócone pieniądze pochodzące z funduszy Unii Europejskiej pozostają środkami publicznymi. Ich dysponentem staje się samorząd województwa. Przyjmując rekomendację Komisji Europejskiej, należy je przeznaczyć na ten sam cel i typ działań, w tym samym regionie i w tej samej formie co pierwotny wkład.
– Środki te będą inwestowane w te miejsca i te zagadnienia, które wymagają większego wsparcia. Będą to m.in. pożyczki i poręczenia ukierunkowane na powiaty, przed którymi stoją większe wyzwania rozwojowe. Fundusze trafiać też będą do przedsiębiorstw z naszego województwa wychodzących poza rynki europejskie – mówi Leszek Wojtasiak, członek zarządu województwa wielkopolskiego, zapewniając, że planowane działania będą miały transparentny charakter, przy pełnej kontroli samorządu wojewódzkiego.
Zarząd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta