Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka płyta: slums czy ogród

03 kwietnia 2017 | Nieruchomości | Olgierd Roman Dziekoński

„Szczecin", „Leningrad", W70, Wk-70, WUF-T, OWT – nazwy z przeszłości, które brzmią znajomo dla fachowców, ale nie funkcjonują już dziś w architekturze. To nazwy technologii wielkiej płyty, które odeszły, a ciągle jeszcze są. To nasze miasta.

Technologia dzisiaj zmienia się błyskawicznie, zapomnieliśmy, jak wygląda faks, magnetowid, co to jest pager. A tamte stare nazwy ciągle są. Tworzą się nowe osiedla. Nowe domy rynku naszych czasów, mieszkania na kredyt. Ale w tych starych, tak niedawno powstałych, bo to przecież jedno, dwa pokolenia temu, mieszka prawie 12 milionów Polaków. To 3,9 miliona mieszkań, prawie 28 proc. spośród wszystkich 14,1 mln mieszkań w Polsce według GUS.

To miejsce życia ludzi, którzy często chcieliby się z nich wyprowadzić, ale gdy mieszkają, to czują się w nich bardzo bezpiecznie (aż 80 proc. z nich wg badań Barczykowskiej i Borowik). Czy dlatego, że aż 30 proc. przyjaźni się z sąsiadami, 20 proc. zna ich, mówi dzień dobry, a tylko 10 proc. nie chce mieć z nimi nic wspólnego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10716

Wydanie: 10716

Spis treści
Zamów abonament