Jak opodatkować przychody z inwestycji
Z roku na rok rośnie w Polsce liczba osób zamożnych, co przekłada się na wzrost zainteresowania inwestowaniem kapitału. Każdy, kto w 2016 r. osiągnął przychód z tego tytułu, powinien się upewnić czy musi rozliczyć go z fiskusem.
Sposób rozliczenia i rodzaj zeznania, w którym należy wykazać przychód z inwestycji, zależy od rodzaju tej inwestycji. Mogą to być inwestycje np. w akcje (udziały) w spółkach, w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe lub inwestycje rzeczowe np. w nieruchomości. Inwestycje kapitałowe mogą generować:
- przychód z odsetek lub dywidend;
- przychód ze sprzedaży akcji (udziałów);
- przychód ze wzrostu wartości inwestowanych aktywów.
Odsetki i dywidendy – 19-proc. ryczałt
Odsetki i dywidendy są jednymi z częściej występujących przychodów z inwestycji. Gdy odsetki lub dywidendy pochodzące z polskiego źródła otrzymuje osoba będąca polskim rezydentem podatkowym, nie jest konieczne wykazywanie otrzymanego z tego tytułu przychodu w zeznaniu podatkowym. Nie oznacza to jednak, że taki przychód nie podlega opodatkowaniu. Podatek dochodowy od odsetek i dywidend pobierany jest przez płatnika (np. bank) w momencie wypłaty i wynosi 19 proc. przychodu. Podatek ten jest przekazywany bezpośrednio do urzędu skarbowego bez udziału osoby będącej odbiorcą odsetek lub dywidend. Otrzymana kwota z tytułu odsetek lub dywidend jest zatem kwotą netto.
Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy osoba będąca polskim rezydentem podatkowym otrzymuje odsetki lub dywidendy z zagranicznego źródła, np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta