Dochód z udziału w zyskach osób prawnych to nie tylko dywidenda
Wszelkie przysporzenia, jakie powstają w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach innej osoby prawnej należy uznać za dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Pojęcie to zawiera więc w sobie m.in. wypłatę środków z kapitału zapasowego uregulowaną w prawie hiszpańskim.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 stycznia 2017 r. (II FSK 3648/14).
Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i zarazem większościowym udziałowcem pewnej hiszpańskiej spółki kapitałowej, której forma prawna odpowiada polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Kapitał zapasowy spółki hiszpańskiej został utworzony z tzw. agio, czyli nadwyżki wartości wkładów wniesionych do spółki nad wartością nominalną wydanych przez nią udziałów. Istotą sporu była wątpliwość, czy wypłata środków z kapitału zapasowego spółki hiszpańskiej będzie dla spółki polskiej dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych. Spółka zaznaczyła, że wypłata nie nastąpi w związku z likwidacją spółki hiszpańskiej. Zdaniem spółki, przychodem (dochodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest każde przysporzenie, które zostało faktycznie uzyskane z tytułu posiadania udziałów lub akcji, chyba że przepisy ustawy o CIT przewidują jego odmienną kwalifikację prawnopodatkową. Zdaniem organu interpretacyjnego, zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o CIT, dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest część zysku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta