Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekcje poglądowe

22 marca 1997 | Styl życia | BM

HISTORIA

Lekcje poglądowe

BEATA MODRZEJEWSKA

WPRL książki historyczne miały wielotysięczne wydania. Wyrywano je sobie z rąk w księgarniach, później owinięte w gazetę czytano ostrożnie. Trudno było pożyczyć od kogoś książki poświęcone historii wydane na emigracji -- były zbyt cenne. Ludzie chcieli dowiedzieć się czegoś i coś zrozumieć. Zbliżyć się do prawdy. Prawdy zaczynało się szukać wtedy, gdy do świadomości docierało, że ma się wiedzę ułomną -- zgarbaciałą od ideologii -- lub niekompletną.

Dla wielu osób czasy pierwszej "Solidarności" to odwaga mówienia głośno o historii najnowszej -- na przykład o 1968 roku -- i pytania starszych o Katyń. Jednocześnie zaczęła się fala zainteresowania historią i kulturą Żydów polskich. Więź solidarności, jaka wytworzyła się wtedy między inteligencją a robotnikami znalazła odpowiednik w solidarności osób sprzeciwiających się rządom komunistów z wypędzonymi z Polski polskimi Żydami i Polakami żydowskiego pochodzenia.

Czy dla wybranych

Szczyt zainteresowania historią Żydów polskich mamy już zapewne za sobą, tak samo jak pasja historyczna staje się wyjątkowa. Studia historyczne zkuźni myślicieli, opozycjonistów, polityków czy dziennikarzy stały się po prostu jednym z wielu kierunków humanistycznych.

Jednak to, co nudzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1029

Spis treści
Zamów abonament