Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eugenika nonsensu

22 marca 1997 | Nauka i Technika | ZW

GENETYKA

Uczeni będą ludzireprodukować równie dobrze, jak tabliczki czekolady

Eugenika nonsensu

Australijscy uczeni przyznali, żez jednego embriona sklonowali stado złożone z 470 krów o wybranych cechach genetycznych, więcej niż jakakolwiek inna placówka naukowa. Dokonali tego "klasyczną" metodą, polegającą narozdzieleniu komórek kilkudniowego zarodka. W Londynie obradowali biotechnolodzy, którzy narzekali, żeludzie nie rozumieją prowadzonych przez nich badań i boją się spożywać zmienioną genetycznie żywność.

Jak powiedział tygodnikowi "New Scientist" prof. Alan Trounson z Uniwersytetu Monash w Melbourne, Australia zainteresowana jest klonowaniem jako nową metodą produkcji, a nie tylko badaniami naukowymi. Uczeni mają nadzieję, żedzięki technice powielania ssaków będą mogli przyśpieszyć eksperymenty nad tzw. transgenicznymi zwierzętami. Inżynierowie genetyczni w Wielkiej Brytanii i USA wyhodowali już owce, króliki i myszy, wytwarzające w mleku ludzkie białka niezbędne do produkcji poszukiwanych leków. Teraz chodzi o to, byrozwinąć produkcję naskalę przemysłową.

Niewykluczone, żesklonowany zostanie najsłynniejszy koń wyścigowy świata Cigar. Największym jego wyczynem było zwycięstwo w 16 wyścigach z rzędu. Niestety, rumak jest bezpłodny. Jedyną nadzieją najego rozmnożenie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1029

Spis treści
Zamów abonament