Która władza ma przewagę
Bliżejkonstytucji (6)
Która władza ma przewagę
Dziś najważniejszy temat ustroju państwa -- podział władzy między różne jej piony i równowaga między nimi. W dyskusji biorą udział socjolog prawa prof. Anna Turska, prawnicy konstytucjonaliści -- prof. Michał Pietrzak i prof. Mirosław Wyrzykowski oraz Stefan Bratkowski, który zapis dyskusji przygotował do druku. Audycję I Programu Polskiego Radia, z którym "Rzeczpospolita" prowadzi wspólnie ten cykl dyskusyjny, opracował red. Piotr Sopoćko. Jego audycji mogą nasi Czytelnicy posłuchać dzisiaj, czyli w sobotę 22 marca o godz. 10. 30.
STEFAN BRATKOWSKI: -- Myślę, że wszystkich naszych Czytelników i Słuchaczy zainteresuje, skąd się właściwie ta idea wzięła.
MICHAŁ PIETRZAK: -- Każda współczesna instytucja, także instytucja podziału władzy ma swoje korzenie historyczne. W Polsce już w XVI wieku, kiedy ukształtował się Sejm Rzeczypospolitej szlacheckiej, który skupił w swym ręku władzę ustawodawczą, wyodrębniały się coraz wyraźniej te trzy podstawowe funkcje państwa -- funkcja sądzenia (władza sądowa była wyodrębniona już wcześniej) , funkcja ustawodawcza, realizowana przez dwuizbowy sejm szlachecki, no i władza wykonawcza, którą sprawował król. W Polsce nastąpiło to dosyć wcześnie w związku z wyodrębnieniem się parlamentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta