Sprawdź, czy twój kontrahent jest zarejestrowany jako podatnik VAT
Portal Podatkowy, VIES i zaświadczenia z urzędu ułatwiają ochronę przed uczestnictwem w oszustwie podatkowym, ale pozwalają na jednoczesną weryfikację jednego podmiotu. Specjalne programy komputerowe wesprą pracę działów księgowych.
O rejestrze podatników VAT po raz pierwszy zrobiło się głośno 26 czerwca 2015 r. Wtedy to Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom Portal Podatkowy, w którym można sprawdzić, czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT. Po raz drugi rejestr pojawił się na ustach Polaków na początku 2017 r., kiedy co miesiąc zaczęło z niego znikać kilkanaście tysięcy podmiotów. Urzędy skarbowe nie mają obowiązku informowania zainteresowanych o wykreśleniach. Od stycznia 2017 r. z ewidencji zniknęło ponad 39 tysięcy podatników. W dodatku organy podatkowe rozpoczęły już automatyczną analizę plików JPK_VAT i jednym z trzech głównych testów wykonywanych na plikach jest identyfikacja transakcji zakupu, w których faktury zostały wystawione przez podmioty niezarejestrowane jako czynni podatnicy VAT.
Sankcje również dla uczciwych
Można przypuszczać, że usuwanie kolejnych firm z rejestru podatników VAT nie odbiłoby się tak szerokim echem wśród przedsiębiorców gdyby nie fakt, że konsek- wencje takiego działania może ponieść każdy, kto przeprowadza transakcje na rynku. Jeżeli nasz kontrahent nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT, organy podatkowe mogą powziąć podejrzenie, że podatnik uczestniczy w procederze mającym na celu wyłudzenie VAT. To samo dotyczy transakcji wewnątrzwspólnotowych, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta