Plan wdrażany, ale efektów brak
Strategia Morawieckiego jest pracowicie wprowadzana w życie, trudno jednak uznać, że przyczynił się do poprawy kondycji gospodarki. Anna Cieślak-Wróblewska
Rosnące wskaźniki gospodarcze, stabilna polityka makroekonomiczna, niski deficyt budżetowy, zrównoważona polityka regionalna, inwestycje dla Polski (zwłaszcza w małych i średnich miastach), prawo po stronie przedsiębiorców, podniesienie poziomu innowacyjności przedsiębiorstw, promocja eksportu i otwarcie nowych placówek handlowych za granicą oraz przyjazne podatki – takie według rządu są główne efekty tzw. planu Morawieckiego.
Wczoraj rząd zapoznał się z informacją w sprawie realizacji strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Formalnie strategia została zatwierdzona w lutym, ale jej wdrażanie trwa co najmniej od roku.
Czyja to zasługa
We wtorkowej informacji wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska stała się krajem pierwszego wyboru dla inwestorów zagranicznych z sektora produkcji przemysłowej, a sytuacja na rynku pracy jest najlepsza od 26 lat. – Tylko w ciągu roku dzięki nowym inwestycjom (od końca kwietnia 2016 r.) liczba bezrobotnych spadła o prawie 270 tys. osób – wyliczył premier. Pod względem rozwoju gospodarczego w zeszłym roku zajęliśmy w trzecie miejsce wśród dziesięciu największych państw UE, a deficyt finansów publicznych spadł, pomimo wprowadzenia programu 500+.
Czy rzeczywiście jest tak dobrze? Ekonomiści pytani przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta