Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Polskie obozy” w niemieckich podręcznikach historii

31 maja 2017 | Świat | Piotr Jendroszczyk

Dotychczas termin ten pojawiał się w zagranicznych mediach, ale jego obecność w wydawnictwie szkolnym to rzecz stosunkowo nowa.

Firma Ernst Klett Verlag jest renomowanym wydawcą podręczników w Niemczech i tym większe było zdziwienie, gdy wyszło na jaw, że w podręcznikach do historii od 2009 roku funkcjonują terminy „polskie obozy" i „polskie getta". Chodzi o podręczniki do 11. i 12. klasy, które obowiązują w Bawarii i kilku innych landach. Mowa jest o deportacjach Żydów do „polskich obozów" w 1938 roku. Przez kilka lat nikt nie zwrócił uwagi na te skandaliczne sformułowania. Stało się to całkiem niedawno za sprawą rodziców jednego z uczniów. Wydawnictwo natychmiast przeprosiło i wyjaśniło, że nie było intencją autorów sugerowanie, że państwo polskie czy polscy obywatele mają coś wspólnego z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10763

Wydanie: 10763

Spis treści
Zamów abonament