Jak określać limity transakcji między podmiotami powiązanymi
Przepisy pozostawiają wątpliwości, czy ustawowe progi obligujące do sporządzania dokumentacji podatkowej należy odnosić osobno do każdej transakcji czy sumować wartości ich wszystkich, zawartych z daną spółką z grupy.
Podatnicy przeprowadzający transakcje z podmiotami powiązanymi muszą zweryfikować, czy wartości tych transakcji przekraczają ustawowe limity, które zobowiązują ich do sporządzania dokumentacji cen transferowych. Od dłuższego czasu przysparza to podatnikom sporo problemów. Niestety – wątpliwości nie rozwiewają także nowe przepisy ustawy o CIT.
- Jak było do końca 2016 r.?
Do końca 2016 r. obowiązkowi dokumentacyjnemu podlegały transakcje z podmiotami powiązanymi, których wartość przekraczała w roku podatkowym ustawowe progi (50 000 euro / 30 000 euro / 100 000 euro). Organy podatkowe i sądy administracyjne prezentowały zasadniczo niekorzystne dla podatników podejście, zgodnie z którym należało sumować wartość wszystkich usług z danym podmiotem, bez względu na ich rodzaj. Nie było przy tym istotne, że świadczone usługi nie są ze sobą powiązane biznesowo, w inny sposób niż poprzez kontrahenta.
- Jakie są nowe zasady sporządzania dokumentacji cen transferowych?
Znowelizowana z początkiem 2017 r. ustawa o CIT wprowadziła zasadę, zgodnie z którą konieczne jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta