Aby pozostać w zgodzie z ustawą należy robić korekty
Podatnik musi dbać o zachowanie rynkowego poziomu dochodów w transakcjach grupowych, aby uniknąć ich doszacowania przez fiskusa. W praktyce takie rozliczenia robi się zbiorczo, za określone okresy.
Podatnicy zawierający transakcje z podmiotami powiązanymi zobowiązani są do stosowania tzw. rynkowych cen. Ceny te mają pozwolić na osiągnięcie takiego poziomu dochodu, który byłby uzyskany w toku współpracy z niepowiązanymi podmiotami. W takich sytuacjach może być konieczne robienie okresowych korekt, tak aby zyski osiągnięte w transakcjach w grupie były na poziomie rynkowym. Jak organy podatkowe patrzą na takie korekty?
Wśród państw, które kierują się wytycznymi OECD w zakresie cen transferowych, praktyka stosowania korekt cen nie jest niczym nowym ani niezwykłym. Tzw. TP adjustments, czyli właśnie korekty cen transferowych, są sposobem na zapewnienie, że dany podatnik osiągnął dochody w rynkowej wysokości.
- Kiedy stosuje się korekty?
W przypadku niektórych modeli prowadzenia biznesu przez podmioty powiązane dochodzi do podziału ról, jakie pełnione są przez strony transakcji. Rolom tym odpowiadają określone rodzaje ryzyka ponoszone przez strony oraz zaangażowanie stron. Ich konsekwencją jest z kolei poziom należnego zysku.
Przykład
Rozpatrzmy działanie tzw. producenta kontraktowego. W takim modelu producent realizuje powierzone mu „zlecenia" produkcji. Nie angażuje się on natomiast w takie kwestie jak planowanie wielkości produkcji, zarządzanie zapasami czy sprzedaż i dystrybucja swoich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta