Trzeba pamiętać o zaakceptowaniu działań rady nadzorczej
Udzielenie absolutorium członkom organów spółki należy do wyłącznej kompetencji zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia akcjonariuszy i nie może być powierzone innemu organowi.
Warto rozważyć sposób postępowania w następujące sytuacji. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w której funkcjonuje także rada nadzorcza, co roku odbywało się zwyczajne zgromadzenie wspólników, podczas którego m.in. zatwierdzano sprawozdania zarządu z działalności spółki i sprawozdania finansowe za poszczególne lata oraz udzielano absolutorium członkom zarządu spółki. Ponadto, rada nadzorcza co roku przygotowywała sprawozdanie z wyników oceny sprawozdań przygotowywanych przez zarząd, podejmowała uchwały rekomendujące udzielenie absolutorium członkom zarządu oraz akceptowała wnioskowany przez zarząd sposób podziału zysku. Zapomniano jednak, że absolutorium powinno być udzielane również członkom rady nadzorczej, a co za tym idzie zgodnie z art. 231 § 2 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych, przedmiotem obrad powinno być także podjęcie uchwał w tej sprawie. Przez kilka lat funkcjonowania tego organu kwestia ta nie była w ogóle objęta porządkiem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Powstała zatem wątpliwość, czy aktualnie zwyczajne zgromadzenie wspólników może udzielić absolutorium członkom rady nadzorczej za poprzednie lata?
Czym jest absolutorium
Abstrahując od doktrynalnych rozważań dotyczących tego zagadnienia, przyjąć można, że uchwały w przedmiocie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta