Kiedy najem prywatny a kiedy działalność
Jeśli właściciel domu udostępnia wolne pokoje długoterminowo i nie robi tego w sposób zorganizowany i ciągły, to może opodatkować uzyskiwane z tego tytułu przychody 8,5-proc. ryczałtem.
- Osoba nieprowadząca działalności gospodarczej jest właścicielką domu jednorodzinnego, w którym znajduje się siedem pokoi Zamierza wynajmować go na pokoje, ponieważ łatwiej będzie jej znaleźć chętnych na pokój, niż na cały dom. W ramach świadczonych usług najmu nie będzie zapewniać: posiłków czy napoi, RTV i internetu, zmiany ręczników, pościeli, sprzątania w pokojach. Pokoje nie będą wynajmowane na godziny czy doby. Czy wynajem siedmiu pokoi będzie traktowany jako najem prywatny z możliwością skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu 8,5 proc.? – pyta czytelnik.
Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Kilka źródeł
Ustawa o PIT specyfikuje źródła przychodów. Określenie, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma ogromne znaczenie dla ustalenia chociażby takich kwestii, jak ustalenie sposobu opodatkowania przychodu, możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania itp. W pewnych sytuacjach mogą występować wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta