Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieje wyjątkowej rezydencji

28 czerwca 2017 | Dodatki Jednodniowe
Pałac na Wyspie z lotu ptaka, fotografia z lat 30. XX wieku
źródło: Łazienki Królewskie
Pałac na Wyspie z lotu ptaka, fotografia z lat 30. XX wieku
źródło: NAC

Królewska posiadłość i jej losy są ściśle splecione z historią państwa polskiego. Izabela zychowicz

Historia Łazienek Królewskich sięga średniowiecza, gdy w 1262 roku jazdowska posiadłość książąt mazowieckich została zniszczona przez najeźdźców. Datę tę upamiętnia kolumna usytuowana na skarpie od strony Alei Ujazdowskich. To właśnie w tym miejscu na Jazdowie w Warszawie swe rezydencje miały królowa Bona, a następnie Anna Jagiellonka.

Jednak dopiero pod koniec XVII wieku na polecenie marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego architekt Tylman van Gameren wzniósł dwa ogrodowe pawilony: Ermitaż i Łaźnię. Później rezydencję od Lubomirskich dzierżawili królowie August II i August III. W 1764 roku właścicielem założenia został ostatni król Rzeczypospolitej, Stanisław August. Do prac związanych z rozbudową i wystrojem posiadłości król zaprosił wielu znakomitych artystów. Nad pracami architektonicznymi czuwał pochodzący z Włoch Dominik Merlini, pierwszy architekt królewski, twórca pałacu Na Wyspie, Białego Domku czy pałacu Myślewickiego. Prace projektowe, głównie dotyczące wnętrz, prowadził na polecenie króla także drezdeńczyk Jan Chrystian Kamsetzer, twórca między innymi projektu Królewskiej Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii czy Amfiteatru.

W prace dekoratorskie zaangażowano André Le Bruna, artystę, który przez prawie 30 lat pełnił funkcję pierwszego rzeźbiarza na królewskim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10786

Wydanie: 10786

Spis treści
Zamów abonament