Opłata za wydanie kopii dokumentacji medycznej bez VAT
Jeśli historia choroby jest pacjentowi niezbędna do dalszego leczenia, to jej odpłatny odpis będzie częścią świadczonej usługi medycznej, niezbędną aby osiągnąć pożądane cele terapeutyczne. Szpital ma więc prawo zastosować zwolnienie.
- Szpital – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej jest podmiotem leczniczym i podatnikiem VAT czynnym. Do szpitala zwrócił się pacjent z prośbą o wydanie kserokopii dokumentacji medycznej. Pacjent oświadczył, że będzie ona służyła dalszemu leczeniu, kontynuowanemu w innej jednostce leczniczej. Szpital świadczy dla pacjentów usługi medyczne w zakresie ratowania, przywracania i poprawy zdrowia, które korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 18 ustawy o VAT. Udzielone świadczenia znajdują potwierdzenie w dokumentacji medycznej pacjenta. Wydanie odpisu dokumentacji medycznej jest ścisłe związane z udzieleniem w/w świadczeń medycznych przez szpital. Za wydane kserokopie dokumentacji medycznej szpital pobrał opłatę. Czy odpłatne udostępnienie pacjentowi kopii dokumentacji medycznej jest zwolnione z VAT? – pyta czytelniczka.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt. 18 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT, zwolnienia, o których mowa powyżej, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta