Najem sprzętu komputerowego z Niemiec bez podatku u źródła
Opodatkowanie należności licencyjnych zdeterminowane jest zasadniczym przeznaczeniem urządzeń danego typu, a nie potencjalną możliwością wykorzystania w firmie podatnika.
Spółka zajmuje się m.in. produkcją metalowych wyrobów gotowych. Na rzecz niemieckiej spółki komandytowej realizuje płatności m.in. z tytułu opłat za leasing sprzętu komputerowego. Jej wspólnikami są osoby fizyczne oraz osoba prawna będące niemieckimi rezydentami podatkowymi. Zgodnie z niemieckimi przepisami prawa podatkowego spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, jego podatnikami są natomiast wspólnicy. Firma posiada certyfikaty rezydencji wszystkich wspólników spółki komandytowej, na rzecz której realizuje płatności z tytułu leasingu sprzętu komputerowego. Zapytała, czy będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego u źródła od wynagrodzenia wypłacanego na rzecz spółki niemieckiej z tytułu rat leasingowych płaconych za sprzęt komputerowy.
Fiskus odpowiedział, że tak. Zauważył, że „urządzenie przemysłowe" to urządzenie służące do wykonywania danej czynności w przemyśle, w szerokim znaczeniu tego słowa. Powinno ono zatem obejmować także leasingowany sprzęt komputerowy (komputery stacjonarne, notebooki, serwery, macierze dyskowe), które spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta