Urzędnicy bezpodstawnie zawęzili preferencję
Gdy podatnik pyta o pełne prawo do odliczenia VAT od aut oddanych przedstawicielom handlowym w najem, to fiskus nie może odmawiać mu go w ogóle, skupiając się na braku związku wydatków z działalnością.
We wniosku o interpretację spółka wskazała, że jest krajowym producentem wyrobów cukierniczych. Współpracuje z przedstawicielami handlowymi, którzy świadczą na jej rzecz usługi w ramach prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych. Usługi te dokumentują fakturami wystawianymi na spółkę.
Charakter pracy przedstawiciela handlowego wymaga od niego, aby był mobilny, odbywał wizyty u klientów i potencjalnych klientów. W związku z tym spółka odpłatnie powierza przedstawicielom, którzy nie dysponują własnymi pojazdami, samochody do używania w celu realizowania zadań. Firma tłumaczyła, że oddaje auta na podstawie protokołu odbioru, za co pobiera wynagrodzenie. Podkreślono, że wynajem samochodów nie jest podstawową działalnością spółki, ale w KRS w zakresie działalności spółka wskazała m.in. wynajem i dzierżawę samochodów osobowych i furgonetek. W stosunku do wszystkich najemców spółka stosuje tę samą politykę cenową, choć zaznaczyła, że nie prowadzi najmu na skalę komercyjną.
Podatniczka zapytała, czy gdy samochód jest jej własnością lub przez nią najmowany, leasingowany itd. i oddany do odpłatnego korzystania przedstawicielowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta