Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

System emerytalny ze zmianami, które już teraz trzeba znać

06 lipca 2017 | Praca i ZUS | Sylwia Puzynowska

W październiku 2017 r. wydłuży się lista osób objętych ochroną przedemerytalną. Pracodawcom odejdzie obowiązek informowania ZUS o zatrudnieniu osoby, która ukończyła powszechny wiek emerytalny. To tylko część nowości, które zaczną niedługo obowiązywać.

W ciągu kilku ostatnich lat w Polsce jest głośno na temat emerytur. Wiele projektów, wiele zmian i jeszcze więcej nowych przepisów. Od października 2017 r. wchodzi w życie zmiana ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jakie ma ona konsekwencje wobec ubezpieczonych? Kogo dotyczy? Jak wiele zmienia? Dlaczego w ogóle wprowadzana jest kolejna zmiana?

Powrót do przeszłości

Od 2013 r. system emerytalny w Polsce został dogłębnie zmieniony. Wprowadzono wyższy, zrównany dla kobiet i mężczyzn, wiek emerytalny w wysokości 67 lat. Miało to pomóc w obniżeniu poziomu bezrobocia i zapewnić – przy wydłużającej się średniej długości życia ludzi – otrzymywanie wyższych świadczeń emerytalnych.

Obecnie ustawodawca dokonuje kolejnej zmiany, która jednak już tak nie dziwi, ponieważ w dużej mierze przywraca stan prawny sprzed 2013 r. Ta zmiana dotyczy emerytur powszechnych i rolniczych, a także uprawnień sędziów i prokuratorów do nabywania emerytury. Swoim zakresem nie obejmuje kolejarzy, nauczycieli ani górników.

W uzasadnieniu ustawodawca podkreśla przede wszystkim pierwszą dużą zmianę, mówiącą, że decyzja o zakończeniu aktywności zawodowej powinna należeć do ubezpieczonych. Mimo wydłużania się średniej długości życia ludzi, nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10793

Wydanie: 10793

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament