Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

System emerytalny ze zmianami, które już teraz trzeba znać

06 lipca 2017 | Praca i ZUS | Sylwia Puzynowska

W październiku 2017 r. wydłuży się lista osób objętych ochroną przedemerytalną. Pracodawcom odejdzie obowiązek informowania ZUS o zatrudnieniu osoby, która ukończyła powszechny wiek emerytalny. To tylko część nowości, które zaczną niedługo obowiązywać.

W ciągu kilku ostatnich lat w Polsce jest głośno na temat emerytur. Wiele projektów, wiele zmian i jeszcze więcej nowych przepisów. Od października 2017 r. wchodzi w życie zmiana ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jakie ma ona konsekwencje wobec ubezpieczonych? Kogo dotyczy? Jak wiele zmienia? Dlaczego w ogóle wprowadzana jest kolejna zmiana?

Powrót do przeszłości

Od 2013 r. system emerytalny w Polsce został dogłębnie zmieniony. Wprowadzono wyższy, zrównany dla kobiet i mężczyzn, wiek emerytalny w wysokości 67 lat. Miało to pomóc w obniżeniu poziomu bezrobocia i zapewnić – przy wydłużającej się średniej długości życia ludzi – otrzymywanie wyższych świadczeń emerytalnych.

Obecnie ustawodawca dokonuje kolejnej zmiany, która jednak już tak nie dziwi, ponieważ w dużej mierze przywraca stan prawny sprzed 2013 r. Ta zmiana dotyczy emerytur powszechnych i rolniczych, a także uprawnień sędziów i prokuratorów do nabywania emerytury. Swoim zakresem nie obejmuje kolejarzy, nauczycieli ani górników.

W uzasadnieniu ustawodawca podkreśla przede wszystkim pierwszą dużą zmianę, mówiącą, że decyzja o zakończeniu aktywności zawodowej powinna należeć do ubezpieczonych. Mimo wydłużania się średniej długości życia ludzi, nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10793

Wydanie: 10793

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament