Przekazanie środka trwałego na własne potrzeby trzeba udokumentować
Wycofując składnik majątku z firmy do prywatnego użytku przedsiębiorca powinien sporządzić protokół potwierdzający tę czynność. Konieczne jest też wykreślenie maszyny bądź urządzenia z ewidencji.
- Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi i chemicznymi. Rozliczam się na zasadach ogólnych. Zdecydowałem o przekazaniu jednego z użytkowanych w firmie środków trwałych (chłodziarko – zamrażarka) na osobiste (prywatne) potrzeby. Czy konieczny jest protokół takiego przekazania i co powinien zawierać? – pyta czytelnik.
Przedsiębiorca – podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może przekazać na cele prywatne składniki majątku, które wykorzystywał w prowadzonej działalności. Aby jednak nie narazić się na ujemne konsekwencje podatkowe, musi dopełnić formalności, zwłaszcza w zakresie sporządzenia dokumentacji potwierdzającej takie przekazanie.
Podatnik powinien nie tylko sporządzić odpowiedni protokół w tym zakresie (>patrz ramka), ale także wykreślić składnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta