Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przesunięcie wypłat lub ich brak ma znaczenie

06 lipca 2017 | Praca i ZUS | Mariusz Pigulski

Ustalając, które składniki wynagrodzenia należy wliczyć do podstawy urlopowej, należy się kierować datą ich wypłaty, a nie okresem, za które przysługiwały.

Baza wyliczeń wynagrodzenia za urlop to składniki pensji wypłacone pracownikowi w okresie 3 lub maksymalnie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc korzystania z urlopu – niezależnie od tego, za jaki miesiąc one przysługiwały. Istotna jest więc data postawienia podwładnemu do dyspozycji określonego elementu płacy, a nie okres, za który jest on należny.

Ma to szczególne znaczenie przy przesunięciu wypłat na kolejny miesiąc, czyli w sytuacji, w której pracodawca wypłaca pensję za dany miesiąc w pierwszych dniach miesiąca następnego (najpóźniej 10. dnia kolejnego miesiąca).

Przykład

Pracodawca przelewający załodze pensję za dany miesiąc w terminie 10. dnia następnego miesiąca, z końcem lipca br. musi wypłacić kilku pracownikom m.in. wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10793

Wydanie: 10793

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament