Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady postępowania zależą od składowych zarobków

06 lipca 2017 | Praca i ZUS | Mariusz Pigulski
źródło: Rzeczpospolita

Sposób wyliczania wynagrodzenia za płatny wypoczynek w dużej mierze zależy od rodzaju składników pensji otrzymywanych przez podwładnego.

Inne rachunki wykonuje się, gdy pracownik jest opłacany stałą stawką, a inne gdy otrzymuje pensję o charakterze zmiennym >patrz tabela 3.

Niejednoznaczne przepisy

Na mocy § 9 rozporządzenia urlopowego, przy liczeniu wynagrodzenia za urlop ze składników zmiennych, podstawę rachunków należy podzielić przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa. Czytając ten przepis, można by uznać, że prawodawca nakazuje przy wyznaczaniu stawki za 1 godzinę urlopu stosować dzielnik w postaci liczby godzin przepracowanych w miesiącach, w których wypłacono pensję uwzględnioną w podstawie urlopowej, nawet w razie wypłacania pensji za dany miesiąc w miesiącu kolejnym. Skutkowałoby to dzieleniem sumy składników zmiennych przez liczbę godzin nieadekwatną do rzeczywistego czasu przepracowanego w okresie, za który składniki te faktycznie wypłacono. Takie działanie byłoby nieuzasadnione i niezgodne z art. 172 k.p. Przepis ten stanowi, że za czas płatnego wypoczynku pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10793

Wydanie: 10793

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament