Jeśli biżuteria, to tylko unikalna
Jacek Zięta | Udało mi się kupić złotą torebkę balową firmy Faberge – mówi rzeczoznawca jubilerski
Rz: Główny Urząd Miar wystąpił z inicjatywą, aby na rynku jubilersko-gemmologicznym zminimalizować zagrożenia.
Jacek Zięta: Urząd Probierczy przy Głównym Urzędzie Miar przygotuje raport, jakie regulacje prawne minimalizujące zagrożenia są stosowane w innych krajach. Po tym rekonesansie urząd i branża jubilerska usiądą do stołu. Zastanowimy się wspólnie, jakie rozwiązania wprowadzić w kraju.
Jakie to zagrożenia?
Wszystkie współczesne wyroby z metali szlachetnych przed wprowadzeniem do obrotu muszą mieć, zgodnie z ustawą, wybitą polską próbę lub uzyskać świadectwo badania. Jest to gwarancja dla konsumenta odnośnie metalu.
Wyobraźmy sobie, że mamy czterogramowy złoty pierścionek. Sam metal jest wart np. 1 tys. zł. W pierścionku osadzony jest kamień w cenie np. 100 tys. zł, ale nie jest on dziś objęty wystarczającą ochroną prawną. Zagrożenie jest poważne zwłaszcza przy dzisiejszych możliwościach poprawiania kamieni.
W ostatnich 20 latach technologia poszła tak szybko do przodu, że – jak zapewniają znawcy tematu – nastąpiły większe zmiany niż w ciągu poprzednich 2 tys. lat. Każdego dnia następuje wyjątkowe przyspieszenie technologiczne. Z małego kamienia można wyhodować duży. Można oczyścić wnętrze kamienia, można zmienić jego barwę, np. białą na żółtą,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta