Przywrócony do pracy nie nabywa urlopu za czas przerwy w zatrudnieniu
Okresy „doliczane" do stażu pracy po przywróceniu na etat nie są faktycznymi okresami zatrudnienia. Pracownik nie nabywa za nie uprawnień uzależnionych od pozostawania w stosunku pracy, takich jak urlop wypoczynkowy czy premia.
- Pracownik, którego zwolniliśmy kilka miesięcy temu, wygrał sprawę przywrócenia do pracy. Zgłosił gotowość podjęcia pracy i rozpoczął jej wykonywanie. Czy za czas, który upłynął od rozwiązania umowy do ponownego podjęcia pracy, przysługuje mu urlop wypoczynkowy? – pyta czytelnik.
Nie, za okres przypadający od zakończenia umowy do dnia podjęcia pracy w wyniku przywrócenia pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego.
Prawomocny wyrok
Osoba zwolniona z pracy – za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia – może się domagać przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Jeżeli sąd uzna, że wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy było niezgodne z prawem lub nieuzasadnione, przychyli się do jej roszczeń.
Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z 28 maja 1976 r. mającej moc zasady prawnej (V PZP 12/75, OSNC z 1976 r., nr 9, poz. 187) przyjął, że na skutek orzeczenia o przywróceniu do pracy stosunek pracy zostaje reaktywowany z mocy samego orzeczenia. Oczywiście taki skutek wywiera dopiero orzeczenie prawomocne. Oznacza to, że dana osoba znowu staje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta