Tylko ewidentny brak lojalności zasługuje na dyscyplinarkę
Podejmowanie działań konkurencyjnych wobec pracodawcy przez pracownika, który nie jest związany umową o zakazie konkurencji, może uzasadniać natychmiastowe zwolnienie, jeśli stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.
Zgodnie z art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, który ciężko naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze.
W pojęciu „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych" mieszczą się trzy elementy. Są to:
1) bezprawność zachowania (naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego),
2) naruszenie albo zagrożenie interesów pracodawcy,
3) zawinienie obejmujące zarówno winę umyślną, jak i rażące niedbalstwo.
Przesłanki te muszą wystąpić łącznie.
Samo zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy nie może zatem uzasadniać rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Podobnie rozwiązania umowy o pracę w tym trybie nie uzasadnia sama tylko bezprawność zachowania pracownika (m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 22 marca 2016 r., I PK 94/15).
SN wielokrotnie zwracał uwagę, że podstawowe obowiązki pracownicze, ciężkie ich naruszenie są to kategorie prawne, które mogą być dookreślone tylko z uwzględnieniem okoliczności każdego indywidualnego przypadku. Zakres podstawowych obowiązków związany jest z rodzajem świadczonej pracy (zajmowanym stanowiskiem). Jednak do podstawowych obowiązków pracowniczych o charakterze powszechnym (występujących w każdym stosunku pracy) należą te wymienione w art. 100 k.p....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta