Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązki socjalne po zmianie stanu zatrudnienia

06 lipca 2017 | Praca i ZUS | Magdalena Sudoł

Jeśli pracodawca dobrowolnie utworzył lub utrzymuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, nie wiążą go ustawowe terminy przekazywania odpisów. Nie może ich jednak dokonywać w pełni swobodnie.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: zfśs) pracodawca tworzy z własnych środków, dokonując stosownych odpisów, które przekazuje na rachunek bankowy funduszu. Utworzenie zfśs to zatem nic innego, jak dokonanie przez pracodawcę czynności technicznej sprowadzającej się do naliczenia stosownych odpisów.

Pracodawcy, którzy nie prowadzą działalności w formie jednostek budżetowych ani samorządowych zakładów budżetowych, tworząc zfśs mają obowiązek przekazać równowartość odpisów i zwiększeń naliczonych na dany rok kalendarzowy na rachunek bankowy funduszu w terminie do 30 września tego roku. Do 31 maja muszą jednak przekazać do funduszu 75 proc. równowartości odpisów podstawowych.

Terminy te nie obowiązują pracodawców, którzy utworzyli fundusz dobrowolnie z uwagi na zatrudnianie mniej niż 50 pracowników według stanu na 1 stycznia danego roku kalendarzowego. Takie zwolnienie wynika z art. 6 ust. 2a ustawy z 4 marca 1994 r.o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 800 ze zm.).

Ważna liczba etatów

Wskutek nowelizacji przepisów ustawy o zfśs, dokonanej ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r., zmieniły się limity zatrudnienia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10793

Wydanie: 10793

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament