Planując macierzyństwo, czasem warto podwyższyć składkę
Opłacanie wysokich składek z działalności nadal może się przełożyć na wysoki zasiłek. Istotne jest wyprzedzenie, z jakim trzeba podnieść podstawę oskładkowania przed porodem.
Zasiłek macierzyński przysługuje bez tzw. wyczekiwania. Oznacza to, że nie jest istotny okres ubezpieczenia chorobowego. Wyłącznym warunkiem otrzymania tego świadczenia jest podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w momencie narodzin dziecka. Zasiłek otrzymają zatem zarówno osoby, które takiemu ubezpieczeniu podlegają od lat czy miesięcy, jak i te, które urodziły np. po miesiącu, tygodniu, a nawet dniu od daty objęcia ubezpieczeniem chorobowym.
Okres ubezpieczenia
Okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu może jednak wpływać na wysokość zasiłku macierzyńskiego. Szczególnie dotyczy to osób, które zdecydowały się opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podwyższonej podstawy. Najwyższe świadczenie otrzyma przedsiębiorcza mama, która opłaciła podwyższone składki za 12 miesięcy przed porodem. Każdy miesiąc mniej oznacza, co do zasady, odpowiednie obniżenie podstawy wymiaru zasiłku.
Podwyżka podstawy...
Decydując się na podwyższenie podstawy wymiaru składek, należy pamiętać, że nie można zwiększyć wyłącznie podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Składkę tę nalicza się od tej samej kwoty, od której naliczane są składki emerytalno-rentowe. Podstawę jej wymiaru stanowi bowiem – podobnie jak w przypadku składki wypadkowej – podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta