Mniej składek przez 36 miesięcy
Za pracownika, który wrócił po urlopie związanym z rodzicielstwem, firma nie musi opłacać składek na Fundusz Pracy przez 3 lata. Z przepisów nie wynika, aby ta ulga przysługiwała tylko na jednego rodzica dziecka.
Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy określają przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1065 ze zm.; dalej: ustawa). Tytuły objęte tym obowiązkiem wymagają naliczania składek na FP nawet po przekroczeniu maksymalnej rocznej podstawy składek na ubezpieczenia społeczne (tj. 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy).
W porównaniu z innymi składkami, kwota składki na FP nie jest wysoka, bo wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru (w 2017 r.). Jednak ze zwolnienia z obowiązku jej odprowadzania można skorzystać niekiedy nawet przez 36 miesięcy. Korzyść z tej ulgi staje się już wtedy wymierna.
Powrót z urlopu
Zgodnie z art. 104a ustawy pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na FP za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu:
- macierzyńskiego,
- na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- rodzicielskiego, oraz
- wychowawczego
w okresie 36 miesięcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta