Spółka komandytowa nie korzysta ze zwolnień przewidzianych w dyrektywie
Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 28 czerwca 2017 r. (I SA/Po 84/17).
Stan faktyczny
Spółka z o.o. wyjaśniła, że w przyszłości planowane jest jej przekształcenie w spółkę komandytową. W momencie przekształcenia jej majątek stanie się majątkiem spółki komandytowej, która będzie prowadziła działalność tożsamą co do rodzaju i rozmiarów. Przekształcenie nastąpi zgodnie z kodeksem spółek handlowych, nie będzie jednak nosiło znamion likwidacji spółki. W momencie przekształcenia wartość wkładów wspólników określona w umowie spółki komandytowej będzie odpowiadać wartości kapitału zakładowego wynikającej z umowy, a wartość majątku będzie odpowiadać wartości majątku spółki komandytowej.
Spółka zapytała czy planowane przekształcenie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). Sama uważała, że nie, bo planowane przekształcenie nie będzie zmianą umowy spółki. Nie będzie ono w żaden sposób wiązać się ze zwiększeniem majątku jej ani spółki komandytowej.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Wskazał, że zgodnie z regulacjami k.s.h. dotyczącymi spółki komandytowej nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta