Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mazurska Syberia fascynuje

10 sierpnia 2017 | Życie Regionów | Marcin Kube
Andrzej Sakson i okładka jego książki pt. „Dziedzictwo Prus Wschodnich. Socjologiczne i historyczne studia o regionie”
źródło: archiwum A. Saksona
Andrzej Sakson i okładka jego książki pt. „Dziedzictwo Prus Wschodnich. Socjologiczne i historyczne studia o regionie”
źródło: materiały prasowe
Działacze mazurscy: siedzą od lewej do prawej – Hieronim Skurpski (1914-2006)  – współzałożyciel Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”, Alfred Czesla  – współzałożyciel Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego (MTE). Stoją od lewej: Dariusz Jarosiński – współzałożyciel Mazurskiego Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Ernsta Wiecherta, Erwin Kruk – współzałożyciel Mazurskiego Zrzeszenia Kulturalnego (MZK)  i przewodniczący MTE, Andrzej Sakson – członek MZK i MTE, Wiktor Marek Leyk  – współzałożyciel MZK. Zdjęcie wykonano latem 2005 roku w mieszkaniu H. Skurpskiego  na ulicy Warmińskiej w Olsztynie.
źródło: archiwum A. Saksona
Działacze mazurscy: siedzą od lewej do prawej – Hieronim Skurpski (1914-2006) – współzałożyciel Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”, Alfred Czesla – współzałożyciel Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego (MTE). Stoją od lewej: Dariusz Jarosiński – współzałożyciel Mazurskiego Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Ernsta Wiecherta, Erwin Kruk – współzałożyciel Mazurskiego Zrzeszenia Kulturalnego (MZK) i przewodniczący MTE, Andrzej Sakson – członek MZK i MTE, Wiktor Marek Leyk – współzałożyciel MZK. Zdjęcie wykonano latem 2005 roku w mieszkaniu H. Skurpskiego na ulicy Warmińskiej w Olsztynie.

„Dziedzictwo Prus Wschodnich" to książka, która dowodzi, że za sprawą badań naukowych o Warmii i Mazurach ciągle możemy się dowiedzieć zaskakujących rzeczy.

Prusy Wschodnie to nazwa, która przez lata nabrała negatywnych konotacji. Kojarzy się z germanizacją oraz niemieckim ekspansjonizmem. Profesor Andrzej Sakson użył tej nazwy trochę z przekory, ale jeszcze bardziej z naukowego przekonania, że mimo historycznych zaszłości jest to najwłaściwsza kategoria dla celów badań socjologicznych, które od lat prowadzi na temat rdzennych mieszkańców Warmii i Mazur, a także terenów położonych już poza Polską.

Urodził się w 1952 r. w Elblągu, przez pewien czas mieszkał w Olsztynie, a dziś żyje w Poznaniu i od lat związany jest z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz Instytutem Zachodnim. Wiele czasu spędził też w Berlinie, gdzie w młodości uczył się i zarabiał. Tam zaprzyjaźnił się z rdzennym Mazurem, którego część rodziny wyemigrowała do Niemiec, a część pozostała w Polsce. Zaczął z nim jeździć w latach 70. do Krainy Tysiąca Jezior, a później zainteresował się tematem naukowo. W latach 80. rozpoczął wieloletnie badania terenowe nad ludnością Mazur i Warmii. Zaczął od studiów historycznych, by z czasem skupić się na współczesnych analizach socjologicznych. Robi to do dzisiaj, mając obecnie status jednego z najwybitniejszych badaczy tematu. Wydana właśnie książka „Dziedzictwo Prus Wschodnich" stanowi podsumowanie jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10823

Wydanie: 10823

Spis treści
Zamów abonament