Importowane towary ujmuje się księdze w dacie wystawienia faktury
Wydatki na zakup produktów w Azji są kosztem w miesiącu, w którym została wystawiona faktura, niezależnie od tego kiedy je dostarczono. Natomiast zapłacone cło księguje się na podstawie deklaracji SAD w dacie jej wystawienia.
- Prowadzę działalność w zakresie handlu odzieżą. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej według metody uproszczonej (kasowej). Towary handlowe sprowadzam między innymi z krajów azjatyckich, transportem morskim (koszt transportu do granicy Polski pokrywa dostawca). Płatności realizuję w USD lub euro. Czy jako datę zakupu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów powinienem przyjmować datę wystawienia faktury przez azjatyckiego dostawcę (np. towar wypływa w maju 2017 r., faktura jest wystawiona 11 maja 2017 r.), czy datę wystawienia dokumentów celnych przez organy celne (towar przypłynął do Polski w lipcu i 8 lipca urząd celny wystawił dokument SAD)? – pyta czytelnik.
Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie). Stosownie do § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia, podstawą zapisów w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta