Oddział spółki nie zawsze może być pracodawcą
To, czy oddział spółki z o.o. lub spółki akcyjnej będzie mógł zostać uznany za pracodawcę osób wykonujących w nim pracę, zależy od wewnętrznych regulacji obowiązujących w tym podmiocie i jego samodzielności w zatrudnianiu pracowników.
W prawie pracy za pracodawcę uznaje się – poza osobą fizyczną – także jednostkę organizacyjną zatrudniającą pracowników, choćby nie posiadała ona osobowości prawnej. Wynika to z art. 3 k.p. Zatem dla określenia, czy dana jednostka organizacyjna jest pracodawcą, nie jest konieczne, aby posiadała ona osobowość prawną. Konieczne jest natomiast, aby miała ona zdolność do zatrudniania pracowników. W praktyce budzi to różne wątpliwości, które niejednokrotnie rozstrzygane były w orzecznictwie sądowym.
Odrębny lub wyodrębniony
W szczególności przyjmuje się, że pracodawcą mogą być samodzielne jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej i nie będące ogniwem (częścią) osoby prawnej (np. spółki jawne i komandytowe, szkoły). Ponadto pracodawcą mogą też być jednostki organizacyjne stanowiące wyodrębnione części składowe osób prawnych. Aby jednak te ostatnie mogły być pracodawcami, muszą spełniać dwa warunki:
- być na tyle wyodrębnione organizacyjnie i finansowo, aby stanowić placówkę zatrudnienia dla pracowników,
- posiadać zdolność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta