Czy dowóz pracowników do pracy podlega VAT
OBOWIĄZKI | Zapewnienie zatrudnionym bezpłatnego dojazdu do pracy nie jest opodatkowane tylko wtedy, gdy charakter prowadzonej działalności lub inne usprawiedliwione trudności wymuszają na firmie zapewnienie takiego transportu.
- Firma oferuje pracownikom możliwość bezpłatnego dojazdu do zakładu pracy autobusem pracowniczym. Czy z tego tytułu firma powinna naliczać VAT? W jakiej wysokości firma powinna naliczać VAT, gdyby wprowadziła symboliczną opłatę za korzystanie z autobusu, np. 1 zł netto? – pyta czytelnik.
Pracodawcy często zapewniają pracownikom dowóz do miejsca pracy. Jeżeli usługi w tym zakresie świadczone są odpłatnie, to podlegają one opodatkowaniu według obniżonej stawki 8 proc. (tj. stawki obowiązującej dla świadczenia usług transportu osób – zob. art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 157 załącznika nr 3 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT).
Nieodpłatne świadczenie usług
Często jednak dowóz do zakładu pracy jest oferowany pracownikom bezpłatnie. W takich przypadkach o tym, czy dochodzi do opodatkowania VAT nieodpłatnie świadczonych usług decydują okoliczności danego przypadku. Jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 11 stycznia 2000 r. w sprawie C-285/98, bezpłatny dowóz pracowników do pracy nie podlega opodatkowaniu, jeśli charakter prowadzonej przez podatnika działalności lub inne usprawiedliwione trudności wymuszają na nim zapewnienie transportu swoim pracownikom (np. w przypadku dowożenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta