Relacje stron określi treść kontraktu
UMOWY | Kontrakt menedżerski pozwala bardzo elastycznie uregulować warunki zarządzania przedsiębiorstwem i wzajemne zobowiązania stron. Przede wszystkim musi on jednak przesądzać o samodzielności menedżera.
Z formalnego punktu widzenia kontrakt menedżerski nie należy do umów nazwanych, której elementy wynikają z przepisów prawa. Jest on kwalifikowany jako umowa o świadczenie usług, do której na podstawie art. 750 kodeksu cywilnego odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy dotyczące umowy zlecenia. Niemniej jednak takie umowy funkcjonują, a praktyka wykształciła ich nazwę ze względu ich przedmiot i strony.
Przedmiotem kontraktu menedżerskiego jest świadczenie usług zarządzania. W literaturze przedmiotu można się spotkać z definicją, zgodnie z którą kontrakt menedżerski jest umową, na podstawie której przedsiębiorca zleca zarządzającemu zarządzanie przedsiębiorstwem w jego imieniu (rzadziej w imieniu własnym), na rzecz i w interesie przedsiębiorcy zlecającego oraz na jego rachunek i ryzyko. Kontrakt menedżerski powinien zatem charakteryzować się tym, że jego zawarcie stanowi upoważnienie dla menedżera do samodzielnego podejmowania czynności faktycznych i prawnych dotyczących zarządzania przedsiębiorstwem (tak: wyrok Sądu Najwyższego z 12 listopada 2014 r., I UK 126/14 oraz z 4 kwietnia 2002 r., I PKN 776/00).
Osoba z zewnątrz
Kontrakt menedżerski zawiera się z menedżerem, powierzając mu zarządzanie działalnością spółki lub jej częścią. Nie jest to równoznaczne z tym, że świadczącym usługi na podstawie kontraktu menedżerskiego może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta