Remont czy ulepszenie, czyli jak rozliczać poniesione wydatki
Przepisy nakazują przedsiębiorcom dokonywanie często trudnych kwalifikacji kwot poniesionych na środki trwałe wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Właściwe ich ujęcie wpływa bowiem istotnie na rachunek podatkowy.
Marta Olewińska
Pawidłowe ujęcie wydatków poniesionych na środki trwałe wpływa znacząco na rozliczenia podatkowe. Wydatki na remont składnika majątku ujmuje się bowiem bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów, natomiast wydatki na ulepszenie rozlicza się wyłącznie przez odpisy amortyzacyjne.
Przykład
Spółka poniosła wysokie nakłady na dostosowanie samochodu ciężarowego do nowych funkcji. Ma wątpliwości jakimi kryteriami należy się posłużyć, aby prawidłowo kwalifikować poniesione wydatki do prac remontowych i do prac modernizacyjnych.
Co wynika z ustawy
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o CIT, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na ulepszenie środków trwałych, które powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Z kolei z art. 15 ust. 6 ww. ustawy wynika, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.
Stosownie do art. 16g ust. 13 ww. ustawy, jeżeli środki trwałe zostały ulepszone w wyniku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta