Co można wyczytać ze zdjęcia
Z kilkuset tysięcy fotografii Narodowego Archiwum Cyfrowego może skorzystać każdy, i to bezpłatnie.
Narodowe Archiwum Cyfrowe przechowuje prawie 16 mln archiwalnych dokumentacji, z czego większość to fotografie. Udostępnia fotografie online; siedząc przy domowym komputerze, można oglądać 220 tys. zdjęć, wiele z nich należy do domeny publicznej, prawa majątkowe pozostałych należą do Skarbu Państwa.
Instytucja utworzona została w 1955 roku jako Archiwum Dokumentacji Mechanicznej, a w 2008 roku przekształcona w Narodowe Archiwum Cyfrowe. To pierwsze polskie archiwum cyfrowe, które ma gromadzić, przechowywać i udostępniać materiały archiwalne w postaci cyfrowej oraz zarządzać nimi.
– Jesteśmy jednym z trzech centralnych archiwów państwowych – wyjaśnia Marianna Otmianowska, dyrektorka NAC. – Z naszych zasobów korzystają wszystkie najważniejsze państwowe instytucje. Tworzymy i rozwijamy systemy do obsługi archiwów. Sprawujemy nadzór nad instytucjami audiowizualnymi, a kiedy upływa 25 lat, do nas wędrują na wieczyste przechowywanie zgromadzone tam archiwalia. Dysponujemy między innymi filmami, nagraniami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta