Góralski folklor ze świata
Tradycja | Widowisko o zbójowaniu, konkurs fotograficzny, koncert klasyki – złożą się na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Jacek Cieślak
49. już edycja imprezy odbędzie się 17–25 sierpnia pod honorowym patronatem Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki prezydenta RP.
Złota Ciupaga
Wyjątkowo w tym roku wioska festiwalowa mieścić się będzie na Górnej Równi Krupowej, ze względu na planowaną rewitalizację jej dolnej części. Goście będą mogli cieszyć oczy pięknym widokiem na Tatry. Z kolei otwarcie imprezy, podczas poprzednich edycji zaplanowane na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem i na Gubałówce – tym razem odbędzie się na pięknej polanie u wylotu Doliny Strążyskiej, gdzie odbędzie się plenerowy koncert przy góralskich watrach.
Zachwycać będą piękne stroje, zwyczaje, muzyka i taniec, bo pod Giewontem spotkają się góralskie zespoły z całego świata. Polskę będą reprezentować grupy zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Giewont z Zakopanego, Magurzanie z Łodygowic, Jakubkowianie z Łososiny Dolnej i Śwarni Łojce z Sadku-Kostrzy. Zaszczytna rola gospodarza festiwalu przypadnie w udziale Zespołowi im. Klimka Bachledy z Zakopanego.
Jak co roku zespoły prezentujące góralski folklor z całego świata rywalizować będą o Złote Ciupagi. Z festiwalem nierozłącznie związane są również takie wydarzenia jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta