Przetwarzanie danych za granicą, danina w Polsce
informatyka | Firmy korzystające z niektórych zagranicznych usług chmury obliczeniowej powinny odprowadzać podatek. paweł rochowicz
Fiskus coraz częściej wkracza do wirtualnego świata. Niektóre przypadki korzystania z zagranicznych usług tak zwanej chmury obliczeniowej mogą powodować obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Co istotne – zapłacić powinien nie zagraniczny dostawca, który na tym zarabia, ale... płacący za użycie chmury polski usługobiorca.
Takie podejście może się na pierwszy rzut oka wydawać nielogiczne, ale ma swoją podstawę w przepisach. Chodzi o szczególny rodzaj podatku dochodowego, zwany podatkiem u źródła. Obciąża on zagraniczne podmioty, które w Polsce mają przychody np. z licencji, praw autorskich, a także z niektórych usług, w tym z przetwarzania danych. Przepis art. 21. ust. 2a dotyczy także „świadczeń o podobnym charakterze", co może dawać pole do szerokiej interpretacji przez władze skarbowe.
Przetwarzanie opodatkowane
Właśnie owo przetwarzanie danych okazało się kluczowe w wydanej 4 sierpnia interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB1-2.4010.122.2017.1.BG). Dotyczyła ona podatnika, który korzystał z chmury obliczeniowej dostarczanej przez firmę ze Stanów Zjednoczonych.
Usługi te polegały nie tylko na magazynowaniu danych, ale też m.in. na zarządzaniu domenami internetowymi czy kodami źródłowymi programów komputerowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta