Spółdzielnia odliczy VAT od remontu budynku strukturą jego powierzchni
Podatnik powinien zastosować sposób odliczeń VAT naliczonego, przyporządkowując swoje zakupy do działalności objętej zwolnieniem oraz opodatkowanej. Prawidłowe jest posłużenie się przez niego w tym celu metodą powierzchni budynków.
- Spółdzielnia mieszkaniowa będzie przeprowadzała remont w dwóch budynkach mieszkalno-użytkowych, w których znajdują się zarówno lokale mieszkalne, jak i lokale użytkowe. Każdy z tych dwóch budynków jest wykorzystywany zarówno do czynności zwolnionych z VAT (tj. w zakresie eksploatacji i utrzymania lokali mieszkalnych), jak i opodatkowanych stawką VAT 23 proc. (tj. w zakresie najmu lokali użytkowych). Przy czym powierzchnia wynajmowanych lokali użytkowych w tych dwóch budynkach stanowi odpowiednio 3 i 5 proc. całej powierzchni tych budynków. Czy VAT od wydatków na remont tych dwóch budynków mieszkalno-użytkowych można rozliczyć przy zastosowaniu metody wykorzystującej strukturę powierzchni tych budynków? – pyta czytelniczka.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych efektywną stawką VAT. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi stawką VAT (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).
Aby możliwe było odliczenie, nabyte towary lub usługi muszą pozostawać w ścisłym i bezpośrednim związku z transakcjami powodującymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta