Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy korygować koszty związane z polityką cen transferowych

14 sierpnia 2017 | Podatki | Jakub Stachura

Koszty uzyskania przychodów zmniejsza się lub zwiększa w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymana została faktura korygująca lub - w razie jej braku - inny dokument potwierdzający przyczynę korekty. Zasady te odnoszą się także do korekty związanej z przyjętą polityką cen transferowych.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 16 maja 2017 r. (I SA/Gl 38/17 oraz I SA/Gl 39/17).

Spółka jest jednostką działającą w ramach grupy podmiotów powiązanych, w której wdrożono politykę cen transferowych. Rola spółki sprowadza się do dystrybuowania produktów grupy. W związku z tym spółka nabywa od pozostałych członków grupy produkty, które następnie odsprzedaje. Wydatki z tego tytułu są tzw. bezpośrednimi kosztami uzyskania przychodów spółki.

Stosownie do przyjętej polityki cen transferowych spółka powinna osiągać zysk z odsprzedaży nabywanych produktów na poziomie 1,75 proc. EBIT. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w celu osiągnięcia ww. rentowności, mogą być przeprowadzane wzajemne rozliczenia pomiędzy spółką a podmiotem centralnym w grupie – spółka otrzymuje dokumenty korygujące, które zwiększają bądź obniżają jej koszty uzyskania przychodów w danym okresie rozliczeniowym.

Spółka zwróciła się do ministra finansów i spytała: w którym okresie powinna rozpoznać w rozliczeniu podatkowym otrzymany w 2016 r. dokument księgowy dokumentujący wyrównanie dochodowości spółki zgodnie z przyjętą polityką cen transferowych za cały 2015 r. („in plus"). Zadała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 10826

Spis treści
Zamów abonament